Dom ze skalnym akcentem

Słoneczna rezydencja czy swojski, góralski dom? Szeroki wybór materiałów przeznaczonych do wykonywania elewacji pozwala nadać niemal każdemu budynkowi zamierzony przez nas efekt stylizacyjny. Kamień dekoracyjny Relief® firmy Bruk-Bet® otwiera szerokie pole do popisu tym, którzy zechcą przemienić tradycyjnie wykończone ściany zewnętrzne w niepowtarzalną i gustowną elewację.

Kamień elewacyjny CELTIC® z serii Relief®

Oferta firmy Bruk-Bet® obejmuje całą gamę wyrobów przeznaczonych do wykonania kamiennych okładzin ściennych. Seria Relief® to przypominające naturalne płyty skalne kamienie dekoracyjne, które umożliwiają wykonanie elewacji w zamierzonym przez nas stylu, a tym samym – urozmaicają ją i wyróżniają na tle innych budynków. Produkty Relief® mogą przybierać różne formy – poczynając od struktur zbliżonych do ułożonych obok siebie kamieni, a na umieszczonych warstwowo płytach skalnych kończąc.

- Tendencje w użyciu kamienia elewacyjnego Relief® są różne – od krycia niewielkich powierzchni, np. w obszarze fundamentów lub dookoła okien aż po zdobienie nim całych ścian czy wykonanie przy jego użyciu kompletnej elewacji. W każdym z tych przypadków głównym kryterium doboru powinien być efekt, jaki chcemy osiągnąć. Wybierając więc rodzaj oraz miejsce kładzionego kamienia powinniśmy kierować się spójną koncepcją oraz – aby nie przesadzić – dobrym smakiem – mówi architekt Jakub Sławuski, projektant elewacji kamiennych w firmie należącej do Grupy Walor.

Kamień elewacyjny CYKLOP® z serii Relief®, Fot. Bruk-Bet®

Skalne inspiracje

Ułożone obok siebie kamienie w kształcie łamanych okruchów skalnych to jedna z dróg do osiągnięcia ciekawego efektu wizualnego elewacji. Sposobem na jego uzyskanie jest zastosowanie kamienia CYKLOP® z serii Relief®. Tę tradycyjną formę krycia muru spotyka się dziś głównie w połączeniu z drewnem w regionach górskich. Wyraźnie widoczna warstwowa łupliwość pozwala stworzyć złudzenie naturalnej, spękanej skały. Efekt ten, ze względu na swą wyrazistą formę oraz zdecydowaną kolorystykę, nadaje się głównie do zaakcentowania niedużych powierzchni – np. otoczenia drzwi, okien lub przy styku ściany z podłożem, nadając w ten sposób budynkowi specyficznego górskiego klimatu. Surowa forma powstałej struktury będzie również dobrze prezentowała się w bardziej modernistycznych połączeniach – na nowoczesnych w kształcie budynkach, a także w połączeniu ze szkłem lub metalem.

W śródziemnomorskim klimacie

Produktem, który doskonale nadaje się do krycia dużych powierzchni całych budynków jest kamień dekoracyjny CELTIC® z serii Relief®. Oferowany w formie płyt tworzy efekt muru warstwowego, układanego w stos – efekt ten można spotęgować poprzez nieregularne ułożenie pionowych łączeń poszczególnych elementów. Jasna, słoneczna barwa kamienia, do złudzenia przypominająca piaskowiec, nadaje budynkom ciepły klimat budownictwa z obszaru śródziemnomorskiego i charakterystyczną dla tego regionu lekkość. Struktura okładziny wykonanej z kamienia CELTIC® dobrze prezentuje się na dużych budynkach, mających kształt rezydencji – mniejsze obiekty może przytłoczyć swą reprezentatywnością.

Kamień elewacyjny TATRY® z serii Relief®, Fot. Bruk-Bet®

Rodem z gór

Kamień elewacyjny TATRY® tworzy jeszcze inny, odmienny od poprzednich efekt. Nieregularne w kształcie kamienie o zróżnicowanym odcieniu układa się pojedynczo, warstwami, tworząc wyjątkowo naturalny w wyglądzie mur. Osiągnięty rezultat do złudzenia przypomina ściany zewnętrzne góralskich budynków, niegdyś w całości stawianych z drewna i łupanych skał. Dzięki temu kamień TATRY® będzie doskonałym rozwiązaniem dla domów z regionów wysoko położonych – pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych czy restauracji, a także budynków stylizowanych na wzór góralskich domostw. Zastosowany w domach jednorodzinnych pozwoli urozmaicić jednolitą elewację szczególnie wówczas, gdy położymy go w obszarze fundamentów lub fasadzie budynku.

Źródło: SFERA PR

Pozostaw komentarz